Wzorzec

 

Wzorzec FCI Standard nr 76 z 24.06.1987

   TORNADO BOY BLUE

Wygląd ogólny :

Staffordshire Bull Terrier jest psem gładkowłosym. Powinien wykazywać wielką siłę w stosunku do swego wzrostu, być muskularnym, ale jednocześnie aktywnym i zręcznym zwierzęciem.

Charakterystyka :

Swojej historii zawdzięcza współczesny Staffordshire Bull Terrier nieposkromioną odwagę, wielką inteligencję i wytrzymałość. Cechy te idą w parze z uczuciowością i przywiązaniem do przyjaciół, zwłaszcza do dzieci. Jego spokój, jeżeli pies nie jest w akcji, oraz stateczny i wierny charakter czynią zeń doskonałego psa wszechstronnie użytkowego.

Temperament :

Śmiały, nieustraszony, można na nim w pełni polegać.

Głowa i czaszka :

Krótka, głęboka z szeroką czaszką. Mocno zaznaczone mięśnie policzkowe, wyraźny stop, krótka kufa, nos czarny.


Uzębienie:

Szczęka i żuchwa silne. Zęby duże. Zgryz nożycowy, regularny i kompletny, w którym siekacze szczęki przykrywają ściśle siekacze żuchwy i są ustawione pionowo. Wargi przylegające i gładkie. Policzki o bardzo mocno zaznaczonej muskulaturze.


Oczy :

Ciemne są preferowane, ale mogą, w pewnej mierze, harmonizować z barwą maści psa. Są one okrągłe, średniej wielkości, osadzone w taki sposób, aby pies patrzył na wprost. Brzegi powiek są ciemne.Uszy :

Noszone w pączek róży lub półstojące, nie są duże ani ciężkie. Uszy obwisłe lub stojące są wysoce niepożądane.


Szyja :

Umięśniona, raczej krótka, o prostej linii, stopniowo rozszerzająca się w kierunku ramion.


Kończyny przednie :

Są proste, o mocnym kośćcu, dość szeroko rozstawione, o dobrze związanych łopatkach, nie wykazują pod żadnym względem znaków słabości w rejonie nadgarstka i śródręcza. Poczynając od śródręcza łapy zwrócone są lekko na zewnątrz. Łopatki należycie skośne. Łokcie nie są luźne.
 

Kończyny tylne:


Kończyny tylne dobrze umięśnione, oglądane od tyłu są ustawione równolegle. Stany kolanowe dobrze kątowane. Stawy skokowe nisko umiejscowione.
Łapy mocne, średniej wielkości o jędrnych opuszkach. Pazury u psów jednokolorowych są czarne.


Tułów :

Powinien być zwarty o równej górnej linii. Szeroki front, głęboka klatka piersiowa, żebra dobrze wysklepione. Dobrze umięśniony.


Ogon :

Średniej długości, nisko osadzony, zwężający się ku dołowi i noszony raczej nisko. Nie powinien być zbytnio podwinięty. Jego kształt można porównać do ramienia pompy z dawnych czasów.


Ruch :

Swobodny, zwinny i mocny, oszczędny w wysiłku, nogi poruszające się równolegle, patrząc zarówno od frontu, jak i od tyłu. Dostrzegalny napęd tylnych kończyn.

Sierść :

Włos gładki, krótki, przylegający do skóry.

Maść :

Czerwona, płowa, biała, czarna lub błękitna, a także łaciata w którymś z podanych wyżej kolorów. Może także być pręgowana. Maści czarna podpalana oraz wątrobiana nie powinny być poszukiwane.

Wielkość :

Waga: psy - 12,5 do 17 kg (28-38 lbs), suki - 11 do 15,5kg (24-34 lbs). Pożądana wysokość (w kłębie) to 35,5 do 40,5 cm (14-16"). Wysokość powinna być odpowiednia do wagi psa.


Wady

Obniżają ocenę zależnie od stopnia ich wyrażenia:

 Oczy jasne, oprawa oka różowa, ogon zbyt długi lub zbyt zakręcony; niezgodność z limitami wzrostu i wagi; uszy całkowicie obwisłe lub stojące; przodozgryz lub tyłozgryz.

Psy, mające którąś z wymienionych poniżej wad, nie mogą być nagradzane:

 Różowy nos, znaczny przodozgryz: kiedy szczęka dolna jest tak wysunięta, że dolne siekacze nie stykają się z siekaczami górnymi; znaczny tyłozgryz: kiedy szczęka górna jest o tyle dłuższa, że siekacze górne nie stykają się z dolnymi.

 

Wszelkie odstępstwa od powyższego wzorca powinny być traktowane jako wady i oceniane w zależności od stopnia odchylenia.Samce powinny mieć oba jądra normalnie wykształcone, całkowicie umiejscowione w mosznie.